Ženy a životní prostředí projekty – AHPA

3 min čtení 05 prosince 2024

Společnost RAJA se dlouhodobě zavazuje k podpoře iniciativ, které pomáhají ženám, chrání životní prostředí a přispívají k udržitelnému rozvoji. Naše projekty propojují ekonomickou, sociální a ekologickou odpovědnost, a díky tomu dokážeme pozitivně ovlivnit životy tisíců lidí po celém světě. V této sérii článků bychom vám rádi představili konkrétní iniciativy, které s hrdostí podporujeme, a ukázali, jak společně vytváříme lepší budoucnost.

Humanitární asociace pro Afriku (AHPA)

V Beninu ženy z pobřežních vesnic v obci Ouidah vyrábějí sůl již po generace. Od ledna do dubna vysychá bažinatá půda, která je ideální pro výrobu solanky. Tradičně ženy používají mangrovové dřevo k vaření solanky, dokud se voda neodpaří a nezůstane jen sůl. Tento krok je obzvláště škodlivý pro jejich zdraví kvůli výparům, které se uvolňují, a ohrožuje biologickou rozmanitost regionu kvůli intenzivnímu kácení mangrovníků. V zájmu ochrany říčních břehů zakázaly beninské úřady kácení mangrovových porostů. To mělo dopad na práci výrobců soli, kteří buď ukončili svou činnost, nebo se rozhodli získávat dřevo z jiných vesnic. Humanitární asociace pro Afriku (AHPA), chtělo těmto výrobcům soli pomoci změnit jejich výrobní postupy tak, aby byly šetrnější k životnímu prostředí, a to pomocí solárních panelů k odpařování solanky. První pokus v této oblasti proběhl v roce 2002, ale producenty soli nepřesvědčil. Ve spolupráci s CRIPADD, beninskou nevládní organizací, a Asociací rybníků a močálů l’le de Ré (AEMA), odborníkem na pěstování soli, AHPA obnovila experiment s povzbudivými prvními výsledky, do kterého se zapojilo přibližně deset žen, a poté jej rozšířila na další pěstitelky soli. Použitá technika je šetrnější k jejich zdraví a biodiverzitě.

Organizace APHA

Humanitární asociace pro Afriku (AHPA) je mezinárodní nezisková organizace založená v roce 2002. Asociace realizuje projekty rozvojové pomoci v Africe v oblasti hospodářství, zdravotnictví a vzdělávání. Posiluje vazby mezi Evropou a Afrikou prostřednictvím partnerství škol a kulturních výměn. Jejich činnost se zaměřuje na Benin, kde od roku 2014 spolupracují s asociací CRIPADD na programech rozvoje zemědělství a ochrany životního prostředí se skupinami žen.

Více o aktivitách společnosti RAJA se můžete dočíst ZDE.

Produkty, díky kterým můžete pomoct i vy si prohlédněte na této stránce.

Cíle

  • 40 producentek soli je podporováno při změně svých postupů
  • 3 vesnice jsou zapojeny do projektu
nejlepší témata