Správné mytí rukou – ochrana proti chorobám a bakteriím

5 min čtení 11 srpna 2017

Mytí rukou patří podle institutu Roberta Kocha k nejdůležitějším opatřením v prevenci proti bakteriím a infekcím. Bez ohledu na to, kde se právě nacházíte, je hygiena rukou vždy velmi důležitá. Například na psacím stole je 500 krát více bakterií než na toaletě! Dokonce i když naše ruce nejsou viditelně špinavé, dovádějí na nich milióny bakterií. Pod nehtem se nachází přibližně 3 milióny bakterií, což činní ruce jedním z hlavních prostředků přenosu infekčních chorob. Až 80 % všech infekčních chorob jsou přenášeny prostřednictvím rukou. Není divu, neboť naše ruce jsou v neustálém kontaktu s klikami, madly v autobusech a ve vlacích, vypínači a za zmínku stojí také podávání rukou, na kterých dovádí značný počet choroboplodných zárodků. Zatímco se na jedné umyté ruce nachází přibližně 50 zárodků, jedna nemytá ruka je domovem pro více než 10 milionů choroboplodných zárodků.

Kdy si umýt ruce

Pravidelné a důkladné mytí rukou je nejefektivnějším způsobem odstranění choroboplodných zárodků. Ale nic se nesmí přehánět. Naše pokožka je nejdůležitější ochranou bariérou proti vnějším vlivům. Rozhodující je pH pokožky, které je přibližně na úrovni 5,5 a tudíž je mírně kyselé (pH 7 je považováno za neutrální). Naše pokožka je pokryta povrchovým ochranným pláštěm z vody a lipidů (tuků). Takzvaný hydro-lipidový film je produkt mazových a potních žláz, udržuje pokožku vláčnou a působí jako ochrana proti bakteriím a plísním. Vodní podíl hydrolipidového filmu dává pokožce mírně kyselé pH, což je ideální prostředí pro prospěšné mikroorganismy, které vytváří epidermální lipidy a enzymy, které řídí odlupování a regeneraci poškozené a zrohovatělé kůže. Poněvadž je epidermis, tedy nejsvrchnější vrstva kůže, velmi tenká, je tento kyselý ochranný plášť velmi důležitý. Nadměrné mytí rukou například horkou vodou a silným parfémovaným mýdlem tento plášť ničí. Tudíž se doporučuje použití mýdla s neutrálním pH.

Všeobecně je mytí rukou zapotřebí v následujících případech:Všeobecně je mytí rukou zapotřebí v následujících případech:

  • jsou-li viditelně znečištěné,
  • po použití toalety,
  • před a po manipulaci s potravinami, před vařením, přípravě jídla a konzumaci jídla,
  • před použitím léků či kosmetiky,
  • po kýchání, smrkání a kašlání,
  • po kontaktu s nemocnými nebo po ošetření ran,
  • po kontaktu se zvířaty,
  • po kontaktu s odpadem,
  • při příchodu a odchodu z práce, stejně tak i po příchodu domů.

Správný postup při mytí rukou

Již od dětství se učíme: Po použití toalety a před jídlem si nezapomeň umýt ruce! Avšak mnoho dospělých zapomíná, co se v dětství naučilo. V průzkumu vypracovaném pro Středisko výchovy ke zdraví BzgA uvedlo 94 % dotázaných, že si ruce myjí po použití toalety, ale ve skutečnosti si 70 % z nich ruce jenom opláchlo a pouze 30 % osob použilo k mytí mýdlo. Tento výzkum také zjistil, že každá pátá žena a každý desátý muž si nemyjí své ruce důkladně. Pravidelné a důkladné mytí rukou je nejúčinější způsob odstranění bakterií, a různé studie dokonce zjistili, že důkladné mytí rukou snižuje riziko průjmových onemocnění téměř o polovinu.

Správné mytí rukou vyžaduje pečlivost a mělo by být provedeno v pěti krocích:

  1. Nejdříve ruce nalvhčete pod tekoucí vodou. Na teplotě vody nezáleží, ale neměla by být příliš horká, neboť vysoké teploty škodí kyselému ochrannému plášti.
  2. Ruce důkladně namydlete. Dlaně, hřbet rukou, prsty, prostor mezi prsty, palce a nezapomeňte na nehty. Zejména na veřejných toaletách jsou tekutá mýdla hygieničtější než mýdla klasická.
  3. Mýdlo jemně a pečlivě vetřete do všech míst.
  4. Ruce důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Na veřejných toaletách použijte k uzavření přítoku vody loket nebo jednorázovou utěrku či ručník.
  5. Nakonec ruce pečlivě osušte a nezapomeňte i na prostory mezi prsty, kde se ve vlhkém prostředí mikroorganismům lépe daří a množí se. Sušení je stejně důležité jako samotné mytí rukou. K tomuto účelu jsou vhodné jednorázové papírové utěrky. Další výhodou zásobníků papírových utěrek či ručníků je nejnižší zatížení bakteriemi v umývárně.

Jak správně na to ukazuje Netdoktor ve videu.  

Zpravidla platí: mytí rukou by mělo trvat nejméně 20-30 sekund.
V dílnách, při obzvláště silném znečištění rukou pryskyřicemi nebo mazivy, musí být samozřejmě mycí proces delší, aby se za pomoci speciálních mycích prostředků odstranily i odolné nečistoty.

Mimochodem 20-ti sekundové mytí rukou odpovídá přibližně dvěma písničkám Happy Birthday. A tento investovaný čas stojí za to, protože 30-ti vteřinové mytí rukou zničí 99,9% bakterií!

nejlepší témata