Danièle Kapel-Markovici, generální ředitelka skupiny RAJA Group, vždy zdůrazňovala, že role společnosti není jen hospodářská, ale také sociální. S tímto silným přesvědčením založila v roce 2006 svou nadaci na pomoc ženám a obraně hodnot, jako je solidarita, úcta a rovnost mezi ženami a muži.
Za dobu působení nadace bylo podpořeno 288 asociací. Podpořeno bylo více než 100.000 žen, z toho 20.000 v roce 2019 v 55 zemích světa. Za 12 let bylo získáno 10 milionů €.
Program Ženy a životní prostředí je založen na těchto principech:
- Nadace RAJA- Danièle Markovici vybrala v rámci tohoto programu 6 projektů, které budou finančně podpořeny.
- RAJA, ve spolupráci s dodavateli vybrali 10 ekologických produktů, jejichž koupě budou tyto projekty podpořeny.
- Pokud si do 31.8.2020 zakoupíte některý z vybraných produktů, bude automaticky darováno 25 Kč na jeden ze 6 vybraných projektů
Podporované projekty:
Asociace pro hospodářský a sociální rozvoj v Africe – Kamerun
Podpora ekonomické nezávislosti žen, strukturováním udržitelné výroby avokáda.
V oblasti Bafoussam na severu Kamerunu, kde je téměř 80% populace závislá na zemědělství. Dopady změny klimatu a škodlivých zemědělských postupů, jako je spalování a odlesňování, vyčerpávají půdu a ničí místní ekosystémy. Pěstitelé avokáda v této oblasti čelí mnoha překážkám způsobeným těmito problémy, jakož i nedostatkem infrastruktury pro skladování, což má za následek výraznou ztrátu jejich produkce.
Zemědělci a veterináři bez hranic – Mongolsko
Podpora úlohy žen v zemědělství a posílení jejich výrobních aktivit.
Na venkovských územích Mongolska čelí extrémnímu kontinentálnímu klimatu. Mongolci mají společenské a environmentální problémy, které jsou zhoršovány změnou klimatu.
ESSOR – Republika Kongo
Rozvíjení agroekologických dovedností žen. Podpora a rozvoj strategie prodávat své výrobky.
Zemědělci v příměstské oblasti Brazzaville čelí stále častějším nedostatkům potravin způsobeným degradací půdy. Je to důsledek klimatických změn, ale intenzivní zemědělské postupy se používají ke zvýšení výnosů, čímž poškozují jejich zdraví a zdraví spotřebitelů. Bohužel ženy jsou těmito metodami obzvláště zasaženy, protože obdělávají půdu a jsou více závislé než muži na životech a krmení svých rodin.
Vnitrostátní federace ekologického zemědělství – Francie
Podpora rovnosti žen v oblasti zemědělství
Ve venkovské Francii bojují ženy o uznání. Od listopadu 2017 FNAB pracuje pro spravedlnost žen v ekologickém zemědělství a podniká kroky k posílení a zdůraznění jejich přínosu a pracovního úsilí. FNAB bude organizovat školení o rovnosti žen a mužů v profesionálním prostředí zemědělství a vzdělávat zaměstnankyně na mateřské dovolené v oblasti zemědělství.
ISHPINGO – Ekvádor
Ishpingo pracuje v ekvádorské Amazonii na zlepšení životní úrovně domorodých populací a zároveň se snaží o zachování domorodého pralesa.
Za posledních patnáct let se životní podmínky indiánských obyvatel v provincii Napo v Ekvádorské Amazonii zhoršovaly. Rostoucí ropný průmysl v této oblasti a tlak na přírodní zdroje způsobují významné změny v životním stylu místních komunit. Například to způsobilo, že muži opustili místní zemědělské oblasti, aby místo toho pracovali na těžebních lokalitách nebo ve městech, a proto je běžné, že se ženy během této doby starají pouze o své rodiny, stejně jako o obdělávání půdy.
Re-belle – Francie
Boj proti plýtvání potravinami – zpracování neprodaného ovoce a zeleniny v ručně vyráběné džemy jako součást ženské integrace.
Každý rok je po celém světě vyhazována téměř třetina potravin vyrobených a určených k lidské spotřebě. Od roku 2017 sdružení Re-Belle bojuje proti plýtvání potravinami oceňováním neprodaného ovoce a zeleniny na ostrově Francie. Nevyužitý produkt se promění v řemeslné džemy a prodává se. Nezaměstnané ženy pracují v dílně v Aubervilliers, francouzském regionu Seina-Saint-Denis, na výrobě džemů.