Pro výrobce, kteří potřebují zabalit své produkty do fóliových sáčků, je nedocenitelným pomocníkem svářečka fólií. Umožňuje snadno a rychle zabalit jakýkoliv produkt a ochránit ho tak před vlhkem, prachem či prostým rozkutálením se.
Jaké výhody přináší svářečka?
Jaké jsou rozdíly mezi stolními a magnetickými svářečkami? V zásadě platí, že tyto dvě varianty se při správném používání v kvalitě sváru, očekávané životnosti a výkonnosti od sebe neliší. Přesto se nějaký rozdíl najde, ve stručnosti:
Cenově výhodné stolní svářečky jsou náchylné k provozním chybám. U stolních svářeček je totiž svařovací rameno po vložení fólie ručně stlačeno – a tím začíná doba svařování. Po vypnutí kontrolního světla je svařovací proces ukončen – nikoli však doba chlazení! A v tomto okamžiku dochází po uvolnění tlaku k nejčastějším chybám: Je-li rameno přímo zvednuto bez čekací chladící doby a fólie bezprostředně odstraněna, není svár ideální. (obrázek)
Tip: Postavte stolní svářečku na stole kolmo k sobě, nikoli vodorovně před sebe. Takto je zapotřebí menší stlačovací síla a prodlouží se tím pracovní doba. (obrázek)
Co je magnetická svářečka?
U magnetické svářečky je svařovací rameno automaticky lehkým tlakem spuštěno a pak uvolněno. Přístroj si sám reguluje dobu sváření a chlazení (podle předem nastavených úprav na ovladači) a po ukončení svařovacího procesu sám zvedne svařovací rameno. Tedy i po stém svařovacím procesu lze očekávat stálé výsledky, protože tento stroj pokaždé pracuje s optimálním tlakem a s optimální svařovací a chladící dobou.
Potřebuji nožní pedál?
Nožní pedál je velmi výhodný zejména při svařování větších pytlů. Zatímco jsou obě ruce po upevnění fólie na tavný drát volné (tím zabráníme prokluzu fólie), ovládáte svařovací rameno pohodlně pomocí nožního pedálu.
Jak pracuje svářečka?
S pomocí elektřiny svářečka vyrábí teplo. Elektrický proud prochází tavným drátem, který se v závislosti na odporu zahřívá. Proto jsou u velmi kvalitních přístrojů na obou koncích tavného drátu měděné plíšky. Měď se jako vodič jen stěží zahřeje, zatímco hliníkový tavný drát poskytuje odpor a tím se silně zahřívá. Vzniklé teplo „zataví“ fólie k sobě a sáček nebo pytel je v tomto místě uzavřen, popř. spojen. Měděné plíšky zajišťují snadné oddělení fólie od tavného drátu, aniž by byla „odtržena“.
Impulsové svářečky – impuls ve správném směru
Zatímco se u starších generací přístrojů tavný drát neustále zahříval, tzv. kontaktní nebo impulsové svářečky produkují teplo pouze při stlačení obou částí svařovacích ramen – tzn. pouze při kontaktu. Tím se značně sníží riziko zranění (v otevřeném stavu svařovacího ramene se lze dotknout tavného drátu bez obav z popálení!), a zvýší se efektivita (elektrický proud prochází pouze tehdy, pokud je to skutečně potřebné pro svařování a tím se zároveň chrání svařovací díly před opotřebením). Další výhoda: Odpadá několikaminutová čekací doba potřebná pro zahřátí přístroje.
Při správném použití a při pravidelné výměně opotřebených dílů Vám svářečka poslouží po dlouhá léta dokonalými sváry.