Bedny z masivního dřeva, kožené pytlíky, len nebo hedvábí… ve středověku se jako balicí prostředek používalo cokoliv, co bylo snadno k dispozici a dalo se rychle zpracovat do podoby obalového prostředku. Kdybychom už tehdy existovali my, obaloví specialisté od Rajapacku, byli by naši spolupracovníci pravděpodobně tzv. „vazači“. Tito řemeslníci byli určeni pro balení a fixování balíků, svazování menších zásilek určených k přepravě do větších celků a jejich naložení na koně nebo povozy. Dnes, o mnoho století později, se umění optimálního balení pořádně rozvinulo.
Zasloužil se o to diplomovaný chemik Fritz Stastny, rodák z Brna. Málokterým toto jméno něco řekne, ale minimálně jeden z jeho objevů znáte určitě: Stastny je otcem látky zvané polystyren. V roce 1952, když byla na veletrhu v Düsseldorfu věnovanému plastům tato novinka poprvé představena veřejnosti, vzbudila velký zájem. Dlouhá léta patřil polystyren k oblíbeným materiálům, který se používal k ochraně obsahu krabic během transportu: ve tvaru vloček, v blocích nebo jako flexibilní adaptace pro různé tvary výrobku – polystyren je i v současnosti jedním z nejuniverzálnějších obalových prostředků chránících před poškrábáním, pochybem v krabici nebo nárazy. Navíc má tepelně izolační vlastnosti a nízkou hmotnost. Díky tomu již mnohým uživatelům ušetřil nemalé náklady na přepravu.
Téměř stejně stará jako polyester je i bublinková fólie. Ta je zcela náhodným vynálezem dvou inženýrů z New Yorku, kteří se pokoušeli v roce 1957 vyvinout plastovou tapetu. Měla být omyvatelná a snadno upevnitelná na šikmých plochách jako je zeď, dveře atd. Jakmile zjistili, že by bylo možné tuto zdánlivou tapetu mnohem lépe využít jako obalový materiál, přidali ještě malé vzduchové bublinky pro lepší tlumení otřesů a v roce 1957 nahlásili svůj patent. Bublinková fólie je pevná, flexibilně se přizpůsobí tvaru výrobků, je velmi lehká a ochrání před nárazy, prachem i vlhkostí. V dnešní době má bublinková fólie díky své vlastnosti (to známé a oblíbené praskání při stlačení) bezpočet fanoušků na internetu. Jako exponát je dokonce součástí sbírky Muzea moderního umění v New Yorku.
Jelikož je v současné době tématem číslo 1 ekologie, záleží u obalových prostředků nejen na zabezpečení obsahu, ale důraz je kladen také na co možná nejnižší spotřebu přírodních zdrojů a opětovném využití materiálů. Vrstvy použité bublinkové fólie jsou z tohoto důvodu co nejužší a fólie je vícenásobně použitelná. Polysterenová tělíska flopak na bázi kukuřičného škrobu vykazují jako alternativa polystyrenu stejné pozitivní ochranné vlastnosti jako v minulosti a navíc jsou naprosto biologicky odbouratelné. Oba tyto materiály tedy splňují princip ekologických produktů, šetrných k životnímu prostředí.
My od Rajapacku chceme také přispět svou „troškou do mlýna“, a proto neustále obohacujeme náš sortiment o nové, unikátní a slibné výrobky, které mají potenciál posunout v budoucnu svět balení zase o krok kupředu..