Drazí zákazníci,
při příležitostí blížícího se 15. výročí Nadace RAJA-Danièle Marcovici je čas zhodnotit naše akce, podívat se na dosažený pokrok a na to, co musíme ještě udělat, abychom umožnili emancipaci žen ve Francii a ve světě.
Nedávné události v Afghánistánu způsobily, že tato fráze Simone de Beauvoir opět nabývá na aktuálnosti: „Ke zpochybnění práv žen stačí jen politická, ekonomická nebo náboženská krize.“ V době, kdy má společnost svůj zrak upřený na Afghánistán a osud jeho obyvatel, nám historie ukazuje, že budoucnost, která nerespektuje práva ani svobody žen po celém světě, pro nás není přijatelná.
Více než kdy jindy má boj, který vedeme již 15 let, smysl. Pokrok dosažený v oblasti práv afghánských žen za poslední dvě desetiletí je zpochybněn. Právo žít bez násilí a nakládat se svým tělem; právo dívek chodit do školy a mladých žen na univerzitu; právo pracovat, vydělávat peníze, být nezávislou. Ohrožení těchto svobod nás učí, že těžce vydobytá práva žen jsou stále křehká a že je nutné za každou cenu jednat, abychom je ochránili.
Nadace se hodlá aktivně účastnit prostřednictvím informačních kampaní na podporu afghánských žen a sdružení (AFGHANISTAN LIBRE), jejichž projekty probíhají na území Afghánistánu, tak aby boj za rovnost a práva žen a dívek mohl pokračovat. Daniele Kapel-Marcovici
Daniele Kapel-Marcovici
Předsedkyně Nadace RAJA-Danièle Marcovici a Generální ředitelka skupiny RAJA
Sophie Pouget
Generální ředitelka Nadace RAJA-Danièle Marcovici
AFGHANISTÁN: PŘEHLED SITUACE
Svět několik týdnů sleduje vývoj politické situace v Afghánistánu.Taliban, fundamentalističtí islamisté sdruženi ve vojenské, politické a náboženské organizaci, získal v zemi 15. srpna po 20 letech konfliktu opět moc tím, že se zmocnil hlavního města Kábul. Od té doby byla většina aktivit v zemi pozastavena, což bylo doprovázeno srdceryvnými obrazy obyvatel, kteří se snaží uprchnout ze země, a novými opatřeními přijatými Talibanem za účelem nastolení jeho autority. Práva žen jsou tak opět ohrožena.
Aktuální situace:
- Od 16. do 17. srpna spěchají desítky tisíc Afghánců na kábulské letiště ve snaze uprchnout ze země. Bezpečnostní síly použily slzný plyn a zahájily palbu do davu ostrou municí.
- Afghánská média pozastavila svou činnost nebo drasticky omezila nabízený obsah, aby neprovokovala Taliban.
- 19. srpna Tálibán vyhlásil vytvoření Islámského emirátu Afghánistán.
- Podle agentury Reuters bylo mezi 14. srpnem a 30. srpnem ze země evakuováno více než 115 000 osob.
- 31. srpna po odjezdu posledních amerických ozbrojených sil získal Taliban znovu kontrolu nad letištěm.
TVÁŘÍ V TVÁŘ TALIBANU
Od srpna 2021 afghánské ženy demonstrují za dodržování svých svobod a práv. Chtějí zachovat to, co získaly. Práva, jejichž získání trvalo 20 let a za která chtějí bojovat. Obávají se, že budou vyloučeny z veřejného života jako za minulého režimu Talibanu v letech 1996 až 2001.
Ať už v Kábulu, Herátu nebo v provinciích Kapisa, Takhar nebo Badakhshan, hnutí Taliban na demonstranty střílelo do vzduchu a aktivistky za práva žen byly zatčeny spolu s novináři.
Po těchto událostech rozhodl nový režim v Kábulu 8. září o zákazu neoprávněných shromáždění.
JAKÁ JE BUDOUCNOST PRÁV ŽEN V AFGHÁNISTANU?
Když se Taliban dostal k moci v letech 1996 až 2001, byla tato doba poznamenána zmizením žen z veřejného prostoru. Jelikož bylo očekáváno, že se toto téma opět dostane do popředí, tak islamisté 15. srpna vydali řadu prohlášení, jimiž se pokusili uklidnit mezinárodní společenství a tím si zajistit obnovení hospodářské pomoci, na které je země závislá. 7. září byla však představena nová opatření, která ve spojení s absencí žen v prozatímní vládě Talibanu nevysílají optimistické signály.
VZDĚLÁVÁNÍ
5. září Ministerstvo školství Talibanu vyhlásilo rozdělení studentů na základě jejich pohlaví. Malé smíšené třídy jsou povoleny, ale ženy jsou od mužů odděleny závěsem. Všechny studentky a učitelky musí navíc nosit hidžáb (závoj, který zakrývá vlasy, ale ne obličej). Podle americké CNN budou muset univerzity zajistit pro dívky ženské vyučující. Když byly studentky dotázány na tyto změny, tak vyjádřili úlevu nad tím, že jim bylo umožněno nadále studovat, protože se obávaly, že se již na univerzitu nebudou moci vrátit.
ŽENSKÉ NOVINÁŘKY
Ačkoli Taliban oznámil, že svoboda tisku bude respektována a že novinářky mohou nadále pracovat, afghánské ženy pracující v médiích a tisku rychle zmizely. Novinář Hasiba Atakpal a moderátorka Beheshta Arghand, kteří 17. srpna vysílali rozhovor s mluvčím Talibanu, krátce poté oba zemi opustili. 19. srpna dvě novinářky z Radio Television Afghanistan tvrdili, že jim Taliban brání v návratu do práce tím, že je na rozdíl od jejich mužských kolegů nepustí do jejich kanceláře. Podle Reportérů bez hranic k 1. září stále vykonává svou funkci pouze 76 žen z 510, jež byly zaměstnány v největších afghánských médiích a tiskových skupinách.
SPORT
Vedoucí kulturní komise Talibanu Ahmadullah Wasiq 8. září oznámil, že ženám bude zakázán sport, a to zejména kvůli oblečení, které není v souladu se zákony islámského emirátu. Taliban dodal, že ženám bude umožněno jít ven, aby naplnily své základní potřeby, ale sport nebyl považován za nutnost. Několik členek afghánského kriketového týmu BBC sdělilo, že se Taliban zaměřil na hráčky a vyhrožoval jim, pokud by se pokusili znovu hrát.