Ve spolupráci s naším zákazníkem, kterou je Evropská galerie umění International Art Gallery v České republice, jsme pro váš připravili další pokračování článku “Jak obaly od Rajapacku balí české umění”. Tentokrát jsme si vybrali téma velkých či sensibilních uměleckých děl.
Balení obrazů
Při balení velkých obrazů je plátno i rám vždy pro zasílání v galerii baleno do bublinkové fólie nebo do dvou vrstev krepového papíru. Pro upevnění obalových vrstev k obrazu používáme lepicí pásku popř. průhlednou strečovou fólií. V případě velmi choulostivých obrazů využíváme velkých plochých krabic nebo minimálně balicího papíru, který také ovineme do stretch fólie. Takto obalený obraz je plně uzpůsobilý pro dopravu bez rizika poškození ke svému budoucímu majiteli.
Pro obrazy klasických formátů používáme pěnu tedy pěnové fólie popř. bublinkovou fólii, která má na vnitřní straně měkký fleece. Tím chráníme sklo či křehký povrch obrazu před poškrábáním. Obalové vrstvy fixujeme ve stejném postupu jako u velkých obrazů.
Balení sošek a skleněných či plastických skulptur
Menší umělecká díla balíme do klasických klopových krabic, převážně z třívrstvé vlnité lepenky. S pomocí mírné potřesu sypeme do krabice fixační polystyrenová tělíska flopak, která poskytují předmětu v krabici dostatečnou ochranu před otřesy a nárazy. V případě křehkých sošek využíváme pěnu ve vačcích Instapak. Pěna se v tomto vaktu či polštářku přesně adaptuje na formu exponátu a poskytne jí bezpečnou ochranu při přepravě k zákazníkovi. Krabice poté uzavřeme strečovou folií.
Balení soch a plastik větších rozměrů
Z důvodu vyšší hmotnosti a obtížnější manipulace je velmi důležité objemná díla pečlivě zabezpečit před vysokým rizikem rozbití nebo vůči jiné újmě. Ideální je také fólie – nikoliv s klasickými malými bublinkami, ale do bublinkových folií s velkými bublinami s min. průměrem 25 mm. Jakékoliv výčnělky či dutiny vysteleme zmačkanou bublinkovou fólie (tentokrát s menšími bublinkami). Poté exponát ovážeme stretch fólie a pro lepší uchycení při přepravě nezapomínáme na flexibilní textilní vázací pásku. Předmět křížovým páskováním několikrát ovineme a získáme tak formu pletiva, díky kterému může dopravce předmět snadnější přenášet.