7 správných předsevzetí pro udržitelnou logistiku

9 min čtení 16 května 2024

Pokud jste se někdy zabývali konceptem udržitelného rozvoje, víte, že je založen na třech pilířích: ekonomickém, ekologickém a sociálním. Chcete realizovat strategii udržitelné logistiky? Pokud ano, musíte vzít v úvahu růst vaší společnosti, ekologické otázky spojené s vaším dodavatelským řetězcem a lidi zapojené do celého globálního logistického řetězce. Abyste toho dosáhli, nechte těchto sedm dobrých předsevzetí, která je třeba učinit, aby vás vedli směrem  k ekologicky udržitelné logistice.

Předsevzetí č. 1: Zavedení politiky odpovědného nákupu

Cílem vašeho prvního předsevzetí je vytvořit dodavatelský řetězec, který přispívá k udržitelnému rozvoji. Za tímto účelem zvažte, zda ve své dopravní a logistické strategii upřednostníte krátké dodavatelské řetězce nebo lokální dodavatele. Měli byste si také zjistit informace o každém ze svých dodavatelů, abyste zjistili, jaké ekologické a sociální závazky sami přijali.

Předsevzetí č. 2: Přehodnoťte svou strategii balení pro udržitelnou logistiku

V rámci vašich logistických a dodavatelských řetězců je balení pravděpodobně jedním z nejjednodušších prvků, které lze změnit, aby se zlepšila ekologická odpovědnost vaší firmy. Za tímto účelem začněte tím, že se zbavíte prázdného prostoru ve svých zásilkách. Tento prázdný prostor není příliš ekologicky odpovědný, protože omezuje optimalizaci nakládání ze strany poskytovatelů logistických služeb a nutí k nadbytečnému využívání surovin. Je však nákladný také pro vás, pokud jste fakturováni podle objemové hmotnosti!

Dbejte proto na výběr obalů, které se co nejvíce blíží velikosti a hmotnosti vašeho zboží. Ujistěte se, že jste zvolili správný lepenkový obal, který vaše výrobky ochrání.

Za druhé, zvolte ekologicky odpovědné obaly – to má zásadní význam pro udržitelnou logistiku. Tento obal musí být nejen šetrný k životnímu prostředí, ale také musí zvyšovat komfort vašich zákazníků, abyste si na trhu udrželi konkurenceschopnost.

Za tímto účelem se neváhejte obrátit na metodu 5R pro balení. Tato metoda je založena na pěti pilířích, které vám pomohou najít obal, který je lepší pro planetu:

  • Redukujte množství surovin použitých v obalech a hmotnosti a objemu balení na minimum – například použitím obalů s integrovanou výplní. (Reduce)
  • Opakovaně používejte obaly v co největší míře – například používejte vratné obaly, opakovaně použitelné plastové palety nebo plastové stohovací boxy místo kartonových krabic pro skladování. (Reuse)
  • Nahrazujte, tedy najděte alternativy, které jsou pro planetu šetrnější – například kraftovou pásku místo plastové nebo papír místo plastových obalů. (Replace)
  • Obnovujte, tedy najděte obaly vyrobené z materiálů, které se v přírodě přirozeně obnovují – například obaly z biologických zdrojů nebo kompostovatelné obaly. (Renew)
  • Recyklujte – prostřednictvím recyklovatelných obalů nebo obalů vyrobených z recyklovaných materiálů. (Recycle)

Předsevzetí č. 3: Podporujte lepší třídění odpadu ve skladu

Vaším cílem jako manažera logistiky je rovněž zajistit, aby si vaše týmy osvojily ekologicky odpovědné chování. A abyste toho dosáhli, musí vaše skladové hospodářství zahrnovat strategii zvyšování povědomí o třídění odpadu.

Za tímto účelem:

  • Začněte tím, že provedete audit svých současných postupů třídění pěti toků odpadu a odhadnete, jaké úsilí musíte vynaložit na zlepšení.
  • Nainstalujte koše a kontejnery, které třídění usnadňují. Zlepšit toto hospodaření vám pomohou různobarevné koše a pytle umístěné na strategických místech (například koš na tříděný odpad vedle kávovaru).
  • Vyberte si správné poskytovatele svozových služeb pro různé toky odpadu.
  • Vzdělávejte své operátory v oblasti selektivního třídění a každodenně spravujte svou strategii odměňováním úsilí svých týmů.

Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si našeho krátkého průvodce pro zlepšení nakládání s odpady na pracovišti.

krabice balení

Předsevzetí č. 4: Učiňte své stávající procesy co nejméně papírovými

Dematerializace neboli digitalizace vašich procesů vám umožní snížit spotřebu papíru, a tím přispět k ekologičtějšímu řízení dodavatelského řetězce. Může se to zdát jako malý krok k udržitelné logistice, ale je to krok, který může mít zásadní význam!

Například:

  • Zavedení systému Warehouse Management System (WMS), pokud jste tak ještě neučinili, abyste se vyhnuli tisku skladových karet pro přípravu objednávek.
  • Poskytovatelům služeb, zákazníkům a potenciálním zákazníkům posílejte méně papírové pošty a podporujte komunikaci prostřednictvím e-mailu.

Dbejte však na to, abyste se, pokud možno, obrátili na ekologická IT řešení – digitální řešení, která berou ohled i na životní prostředí.

Předsevzetí č. 5: Navrhněte strategii ekologicky odpovědné přepravy zboží

Jak víte, v logistické a dopravní strategii je zřejmě nejvíce znečišťující fází dodavatelského řetězce… přeprava vašeho zboží. Proto je nezbytné přezkoumat vaši strategii dodávek a zaměřit se na udržitelnou logistiku.

Začněte tím, že přezkoumáte své dodací lhůty. Expresní dodávky často vyžadují, aby kamiony vyjížděly téměř prázdné – ekologický nesmysl! Nabídněte proto svým zákazníkům možnost pomalejší, ale ekologičtější přepravy jejich výrobků. Dejte si však pozor, abyste přitom nepoškodili zákaznickou zkušenost. Nechte volbu na zákazníkovi, jehož spokojenost zůstává vaší prioritou.

Pak nastavte metody doručování, které jsou co nejméně uhlíkové. Myslete zejména na tyto ekologicky šetrné způsoby dopravy při doručování na posledním kilometru, který nejvíce znečišťuje životní prostředí v celém logistickém řetězci. V případě městské logistiky můžete například přejít na doručování kurýry na kolech nebo nákladních motocyklech.

Máte vlastní vozový park? Zvažte pořízení méně znečišťujících vozidel poháněných například zeleným zemním plynem.

Předsevzetí č. 6: Zavedení (skutečně) na lidi orientovaného řízení

Zavedení strategie udržitelného rozvoje neznamená jen řízení dodavatelského řetězce způsobem šetrným k životnímu prostředí. Při řízení skladu musíte brát v úvahu také lidský faktor. Řešení této otázky vám také pomůže udržet si zaměstnance a zvýšit produktivitu vašeho logistického oddělení.

Za tímto účelem:

  • Zaveďte benevolentní styl řízení s politikou otevřených dveří, abyste mohli hovořit o problémech, se kterými se operátoři ve skladu setkávají.
  • Učiňte své týmy co nejvíce autonomními, abyste maximalizovali hodnotu jejich práce.
  • Zohledněte jejich očekávání, pokud jde o kariérní rozvoj, prostřednictvím průběžného plánu rozvoje dovedností.
  • Vždy upřednostňujte bezpečnost a pohodu svého logistického týmu. Zejména je třeba hledat způsoby, jak snížit riziko muskuloskeletálních poruch (MSD), a to pomocí vhodných strojů a vhodného školení. Za tímto účelem zvažte vybavení dílenskými židlemi, upraveným pracovním stolem nebo balicí stanicí, kterou lze přizpůsobit potřebám vašich operátorů, a také protiúnavovou podložkou speciálně navrženou pro boj s MSD.

Předsevzetí č. 7: Reorganizujte svůj sklad způsobem šetrnějším k životnímu prostředí

Poslední dobré předsevzetí pro snahu o udržitelnou logistiku ve vaší firmě: upravte své skladové prostory tak, aby byly co nejekologičtější.

Začněte tím, že omezíte pohyb svých logistických operátorů ve skladu. Pohyb přece znamená zapnutí světel a intenzivnější používání manipulační techniky. Přezkoumání strategie řízení zásob tak může pomoci omezit fyzický tok zboží ve vašich skladech. Navíc lepším řízením těchto pohybů můžete zvýšit produktivitu pracovníků vychystávání objednávek ve fázi vychystávání, a tím zvýšit jejich pracovní tempo.

Měli byste také myslet na efektivnější řízení spotřeby energie. Zejména můžete:

  • Vyměnit světla ve skladu za LED diody, které spotřebovávají méně energie než klasické žárovky a mají delší životnost.
  • Vybírat si dodavatele, kteří k výrobě elektřiny a teplé vody využívají obnovitelné zdroje
  • Omezit ztráty energie tím, že své týmy upozorníte na nutnost vypínat stroje, které nemusí být stále zapnuté, nebo že zkontrolujete izolaci dveří a oken.

Vždy je vhodný čas na tato dobrá předsevzetí pro udržitelné řízení logistiky. Nezapomeňte: je to jeden z klíčů k přechodu na sklad budoucnosti, který zohledňuje potřeby vaší firmy, lidí i planety.

nejlepší témata